2017 General Election - Official Result

Successful Candidates

Candidate Seat

ACT New Zealand

SEYMOUR, David

Green Party

DAVIDSON, Marama
List Seat
GENTER, Julie Anne
List Seat
GHAHRAMAN, Golriz
List Seat
HUGHES, Gareth
List Seat
LOGIE, Jan
List Seat
SAGE, Eugenie
List Seat
SHAW, James
List Seat
SWARBRICK, Chlöe
List Seat

Labour Party

ALLAN, Kiri
List Seat
ANDERSEN, Ginny
List Seat
ARDERN, Jacinda
CLARK, David
COFFEY, Tamati
CRAIG, Liz
List Seat
CURRAN, Clare
DAVIS, Kelvin
DYSON, Ruth
EAGLE, Paul
FAAFOI, Kris
HENARE, Peeni
HIPKINS, Chris
HUO, Raymond
List Seat
JACKSON, Willie
List Seat
KANONGATA'A-SUISUIKI, Anahila
List Seat
LEES-GALLOWAY, Iain Francis
LITTLE, Andrew
List Seat
LUBECK, Marja
List Seat
LUXTON, Jo
List Seat
McANULTY, Kieran
List Seat
MAHUTA, Nanaia
MALLARD, Trevor
List Seat
NASH, Stuart
O'CONNOR, Damien
O'CONNOR, Greg
PARKER, David
List Seat
PRIME, Willow-Jean
List Seat
RADHAKRISHNAN, Priyanca
List Seat
ROBERTSON, Grant
RURAWHE, Adrian Paki
RUSSELL, Deborah
SALESA, Jenny
SEPULONI, Carmel Jean
SIO, Aupito Tofae Sua William
STRANGE, Jamie
List Seat
TINETTI, Jan
List Seat
TIRIKATENE, Rino
TWYFORD, Phil
WALL, Louisa
WARREN-CLARK, Angie
List Seat
WEBB, Duncan
WHAITIRI, Meka
WILLIAMS, Poto
WOOD, Michael Philip
WOODS, Megan

National Party

ADAMS, Amy
BAKSHI, Kanwaljit Singh
List Seat
BARRY, Maggie
BAYLY, Andrew
BENNETT, David
BENNETT, Paula
BISHOP, Chris
BRIDGES, Simon
BROWN, Simeon
BROWNLEE, Gerry
CARTER, David
List Seat
COLEMAN, Jonathan
COLLINS, Judith
DEAN, Jacqui
DOOCEY, Matt
DOWIE, Sarah
ENGLISH, Bill
List Seat
FALLOON, Andrew
FINLAYSON, Christopher
List Seat
GOLDSMITH, Paul
List Seat
GUY, Nathan
HAYES, Jo
List Seat
HIPANGO, Harete
HUDSON, Brett
List Seat
JOYCE, Steven
List Seat
KAYE, Nikki
KING, Matt
KORAKO, Nuk
List Seat
KURIGER, Barbara
LEE, Denise
LEE, Melissa
List Seat
McCLAY, Todd
MACINDOE, Tim
McKELVIE, Ian
MITCHELL, Mark
MULLER, Todd
NGARO, Alfred
List Seat
O'CONNOR, Simon
PARMAR, Parmjeet
List Seat
PENK, Chris
RETI, Shane
ROSS, Jami-Lee
SCOTT, Alastair
SIMPSON, Scott
SMITH, Nick
SMITH, Stuart
STANFORD, Erica
TOLLEY, Anne
UPSTON, Louise
van de MOLEN, Tim
WAGNER, Nicky
List Seat
WALKER, Hamish
WOODHOUSE, Michael
List Seat
YANG, Jian
List Seat
YOUNG, Jonathan
YULE, Lawrence

New Zealand First Party

BALL, Darroch
List Seat
JONES, Shane
List Seat
MARCROFT, Jenny
List Seat
MARK, Ron
List Seat
MARTIN, Tracey
List Seat
MITCHELL, Clayton
List Seat
PATTERSON, Mark
List Seat
PETERS, Winston
List Seat
TABUTEAU, Fletcher
List Seat

View detailed results by Electorate

This is not the formal declaration of results.
The Electoral Commission declares the results of the official count by publishing a notice in the NZ Gazette.

Detailed information to be presented to the House of Representatives (E9), including allocation of list seats, voting place information and special vote statistics, is expected to be available by Friday 20 October.